İnsan Hakları Savunucuları

Bu sorgu türünü kullanarak ara:Sadece bu kayıt türlerini ara:

Belge
Dosya
Koleksiyon

Gelişmiş Arama (Sadece Belgeler)

Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurumları

Başlık

Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurumları

Yazar

Dicle Çakmak

Yayıncı

İnsan Hakları Ortak Platformu

Dil

Türkçe

Tarih

Mart 2016

Açıklama

2016 yılı başında Türkiye'de yeniden gündeme gelen ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik tartışmalarına katkı sağlamayı amaçlayan yayın dört bölümden oluşmaktadır. “Ayrımcılığı Yasaklayan Uluslararası Mekanizmalar” başlığını taşıyan birinci bölümde Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği düzeyinde ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik
ülkesine yer veren ve bu konuda düzenleme yapan temel belgelere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, bu düzenlemelerin uygulanması ve ülkelerde insan hakları ile eşitlik ilkesinin tesis edilmesini takip etmek amacıyla kurulması uluslararası insan hakları mekanizmaları tarafından tavsiye edilen ulusal insan hakları kurumları ve eşitlik kurumlarına dair genel bir çerçeve sunulmaktadır. Üçüncü bölüm, önceki bölümlerde yer alan uluslararası ayrımcılıkla mücadele mevzuatı ve eşitlik kurumlarına dair benimsenen standartları dikkate alarak Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Hollanda, Letonya, Macaristan ve Slovakya’da kurulan eşitlik kurumlarını mercek altına almaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise bu ülkelerde incelenen on dört kuruma dair genel bir değerlendirme yer almaktadır.

Sayfa Bilgisi

38 s.

Belgeyi Paylaş

Dosyalar

Ekleme Tarihi
September 23, 2016
Koleksiyon
İHOP KOLEKSİYONU
Belge Türü
Kitap
Etiketler
, ,
Alıntı
Dicle Çakmak, “Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurumları,” İnsan Hakları Savunucuları, accessed 18 Aralık 2017, http://insanhaklarisavunuculari.org/dokumantasyon/items/show/802.