İnsan Hakları Savunucuları

Bu sorgu türünü kullanarak ara:Sadece bu kayıt türlerini ara:

Belge
Dosya
Koleksiyon

Gelişmiş Arama (Sadece Belgeler)

Cumhurbaşkanı Seçimi Bağımsız Gözlem Raporu

Başlık

Cumhurbaşkanı Seçimi Bağımsız Gözlem Raporu

Yazar

Dr. D. Çiğdem Sever, E. Ezra Elbistan, G. Zekiye Şenol, Nejat Taştan, Selin Dağıstanlı

Yayıncı

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD)

Açıklama

Koordinatörlüğünü Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin (ESHİD) yaptığı izleme süreci, Bağımsız Seçim İzleme Platformu bünyesindeki 29 sivil toplum örgütü tarafından yürütüldü. Yurtiçinde 14 ilde 252 oy verme yerindeki 767 sandıkta, yurtdışında ise Danimarka Kopenhag’da oy verme işlemleri gözlemlenirken; 106 sandıkta da oy sayımı izlendi. Kamuoyuyla paylaşılan sonuçlara göre:
Genel olarak Türkiye’deki seçim mevzuatının uluslararası standartlara uygunluğu bakımından ele alındığı raporda, seçim öncesi sürece ilişkin sorunlar “İfade özgürlüğü, Propaganda dili ve Olanak eşitsizliği” olarak tespit ediliyor.
Seçim günü oy verme yeri ve işlemine ilişkin sorunların ele alındığı kısımda ise, sandık kurullarında toplumsal cinsiyet eşitliği, engellilerin ve yaşlıların sandığa erişim oranı gibi konular, seçmenlere dönük (cinsel yönelim, engel, yaş, etnik köken, anadil bakımlarından) ayrımcılığın olup olmadığı elde edilen veriler ışığında analiz ediliyor.

ISBN

978-605-87314-2-4

Sayfa Bilgisi

73

Belgeyi Paylaş

Dosyalar

Ekleme Tarihi
January 7, 2015
Koleksiyon
EŞİT HAKLAR İÇİN İZLEME DERNEĞİ (ESHİD)
Belge Türü
Rapor
Etiketler
, , ,
Alıntı
Dr. D. Çiğdem Sever, E. Ezra Elbistan, G. Zekiye Şenol, Nejat Taştan, Selin Dağıstanlı, “Cumhurbaşkanı Seçimi Bağımsız Gözlem Raporu,” İnsan Hakları Savunucuları, accessed 22 Ocak 2018, http://insanhaklarisavunuculari.org/dokumantasyon/items/show/789.